Udruženje „Kraljevina Srbija” i Centar za kulturu „Filip Višnjić” Ugljevik pozivaju zainteresovanu javnost na projekciju dokumentarnog filma „General Draža Mihailović“, u produkciji „Pogleda“, koja će se održati 13. februara 2020. u 18 časova u Plavoj sali Centra za kulturu.
Do sada neispričana istorijska drama jednog junaka Drugog svjetskog rata, uz svjedočenje aktera, komentare američkih stručnjaka, snimke mjesta prelomnih događaja i neobjavljene arhivske video zapise. O veličini ličnosti generala Mihailovića svjedoče brojna odlikovanja koja je dobio. Pored najviših srpskih i jugoslovenskih, popularni čiča je ovjenčan i „Engleskim vojnim krstom”, bugarskim „Ordenom Aleksandra Nevskog” i „Komandirskim krstom Svetog Aleksandra”, čehoslovačkim „Ordenom bijelog lava”, francuskim „Ratnim krstom”, poljskim „Ordenom za vojničke vrline” i američkom „Legijom zasluga” koju mu je posthumno dodijelio predsednik H. Truman 1948. godine.
Akademik Slobodan Jovanović je o generalu Mihailoviću zapisao sljedeće: „U Drugom ratu gerile su se javljale u svima zauzetim zemljama. Gerila đenerala Mihailovića bila je najranija.[…] Mihailović je tačno znao šta gerila može, a šta ne može. Svoju glavnu akciju on je pripremao za onaj trenutak kada počne iskrcavanje savezničkih trupa na Balkanskom poluostrvu. Dotle, bilo je dovoljno što je njegova gerila bila uspela vezati izvestan broj neprijateljskih divizija. […] Kao što se zna, komunisti se nisu stavili u pokret čim su Nemci prodrli u našu zemlju; oni su učinili to tek nekoliko nedelja docnije, onda kada su Nemci zaratili sa Rusijom. Dokle je Mihailović imao jedan prvenstveno vojni plan, komunisti su imali jedan prvenstveno politički, ili, tačnije rečeno, partijski plan. […] Ko god za vreme neprijateljske okupacije izaziva građanski rat, taj u stvari služi neprijatelju. To je što treba imati na umu, kada je reč o komunističkim samohvalama da su svi drugi osim komunista sarađivali s neprijateljem. […] Mihailovićeva sudbina bila je zapečaćena već u Teheranu, kad je propao plan o iskrcavanju Britanaca i Amerikanaca na Balkanskom poluostrvu. Šta čovek da radi u tako neizvesnim vremenima, kada nije mogućno izračunavati uslove uspeha? Ako se ne varam, baš je Vinston Čerčil (Winston Churchill) rekao, da u takvim vremenima ostaje samo jedno, a to je ispuniti dužnost. Ako se više ne zna šta može doneti uspeh, zna se šta dužnost nalaže. Đeneral Mihailović nije postigao uspeh, ali je svoju dužnost ispunio. […] Za života on je bio gonjen, klevetan, mučen, i najzad umoren. Njegovo je telo razneto na komade, i on nema groba. Ali ovi pomeni koji mu se čine širom cele naše emigracije pokazuju da on i dalje živi u duši srpskog naroda, i da će tu živeti uvek, dokle srpsko ime bude trajalo, jer on je dao svome narodu sve što smrtni čovek može dati.
Neka je večna slava đeneralu Mihailoviću!”.
Izvor: kulturaugljevik.net