Naslovna Sport SLS: Partizan na bod do titule! Slavila i Zvezda

SLS: Partizan na bod do titule! Slavila i Zvezda

„Đu-Le“ gurnuo Partizan ka tituli – 3:1 na Čairu! Fudbaleri Partizana nalaze se korak od titule šampiona Srbije, posle pobede nad Radničkim sa 3:1 (0:0) na gostovanju u Nišu. Partizan na bod od titule: Leonardo i Đurđević, to je šampionska kombinacija! Crno-beli golovima dvojice najboljih igrača slavili pred punim tribinama na Čairu i došli na korak od osvajanja prvog mesta u Superligi. Zvezda ubedljiva, titula zavisi od Mladosti! Crvena zvezda savladala je Javor u Ivanjici u meču 36. kola plej-of faze Superlige Srbije – 3:0 (0:1). Zvezda sačuvala tanku teoriju i još tanju nadu! Crveno-beli golovima Kange i Donalda savladali Javor u Ivanjici – 3:0. Iz Lučana u EVROPU: Istorijski uspeh Mladosti! Golom iz penala u 90. minutu, ekipa Nenada Milovanovića pobedila Napredak 3:2 i izborila izlazak u evropske kvalifikacije na leto! Radnički i Kruševljani izgubili i teoretsku šansu.

Crno-belima će u poslednjem kolu plej-ofa Superlige biti dovoljan remi sa Mladošću na svom stadionu u Humskoj da preuzme krunu najvećem rivalu Crvenoj zvezdi.

Partizan je ka tituli gurnuo tandem koji ga „nosi“ cele sezone – Uroš Đurđević i Leonardo da Silva koji je postigao sva tri gola na Čairu.

Posle neizvesne borbe bez mnogo gol šansi u prvih 55. minuta susreta, tandem „Đu-Le“ u roku od tri minuta slama Radnički početkom drugog poluvremena.

Tim Marka Nikolića, koji je zbog suspenzije meč posmatrao sa tribina, poveo je preko Brazilca Leonarda koji je iskoristio sjajno proigravanje Marka Jankovića, obišao golmana Radničkog Zogovića i lako postigao 22. gol u sezoni.

Samo tri minuta kasnije Brazilac se revanšira saigračima tako što je na sličan način proigrao Đurđevića, a on lobuje Zogovića sa ivice kaznenog pa je 11. put ove sezone ovaj tandem bio strelac na istoj utakmici.

Tačku na susret u Nišu stavio je Đurđević 12 minuta pre kraja posle centaršuta Kosovića sa desne strane, svojim 23. golom u prvenstvu za prvo mesto liste strelaca.

Pet minuta pre kraja rezervista Dušan Živković posle solo prodora postiže sjajan gol za Radnički i postavlja konačan rezultat pred oko 15.000 navijača na Čairu, od kojih su većina bile pristalice crno-belih.

Titula je blizu Humske! Posle godinu dana pauze, sva je prilika da će šampionski pehar opet da zasija u muzeju na prvom spratu Partizanovog stadiona, a na ulaz u trofejnu salu doneli su ga isti oni momci koji celu sezonu igraju u transu. Leonardo da Silva Soza i Uroš Đurđević, najbolji napadački tandem otkako se igra Superliga (od 2006) pokorili su Niš i omogućili crno-belima luksuz da u poslednjem kolu odigra čak i nerešeno.

Naslov državnog prvaka je blizu, baš blizu za crno-bele, od njega ekipu Marka Nikolića deli samo 90 minuta susreta sa lučanskom Mladosti, gde mu „važe“ i pobeda i remi, a njegovi ključari biće brazilski ofanzivac i kapiten mlade reprezentacije Srbije. Kao i u većem delu prvenstva, kad nije išlo ili kad bi se protivnik zabarikadirao, povukli su njih dvojica Parni valjak napred i dovezli ga u ciljnu ravninu.

Protiv Radničkog, pred 15.000 ljudi, od koji je bar 80 odsto na stadionu bilo naklonjeno gostima, tandem Đu-Le pogodio je u razmaku od tri minuta, za vođstvo 2:0, a samo malo kasnije Đurđević je još jednom tresao mrežu za konačnih 3:0 i najavu šampionske žurke u nedelju popodne.

Nije to bila šampionska igra, nije bilo vrcavih poteza, ali su se dva vanredna ispostavila ključnim. Verovatno za rasplet prvenstva. Posle neubedljivog prvog poluvremena,Leonardo je „naoštren“ istrčao na drugo i u 55. minutu sačekao pas „ispod zemlje“ danas zapaženog Marka Jankovića, obišao golmana Zogovića i razveselio severnu stranu stadiona koju su okupirali Grobari.

Još se slavlje gostujućih navijača nije stišalo, a povod za novu radost dao im je Đurđević. Fenomenalni napadač je u 58. minutu iskoristio pas glavom Leonarda i pokazao da ta kombinacija funkcioniše kao podmazana. Još kad je pred kraj, na dodavanje Marka Jevtovića, pogodio za 3:0 čini se da smo dobili i najboljeg strelca lige sa 24 gola. Osim ako Leonardo ne odluči da het-trikom protiv Mladosti uzme Zlatnu kopačku.

Koliko su dominantni Đurđević i Leonardo najbolje se vidi po podatku da im je ovo bila 11. utakmica na kojoj su zajednički bili strelci. A sve pre prvog pogotka, utakmica je bila takva da su napetost i nervoza mogli su se da se „seku“ u vazduhu. Sa tribina Čaira preneli su se i na teren, gde su Radnički i Partizan u prvom poluvremenu delovali kao da igraju neki sport koji ni „f“ zajedničkog sa fudbalom nema. Dosta faulova, padanja, foliranja, udaranja ispod pojasa, pokušaja da se na nedozvoljen način stekne prednost obeležili su uvod utakmice, u kojoj je glavni sudija Zoran Široki držao sve pod kontrolom. Nijednog trenutka arbitar iz Smederava nije gubio kontrolu, ali nisu ni igrači Milana Rastavca i Radoja Smiljanića (vodio ekipu u odsustvu Marka Nikolića) bogzna šta pokazali, čime bi opravdali goromoglasno najavljene ambicije da idu na tri boda.

Što se, možda, može opravdati velikim ulogom i za jedne i za druge. Jedan soloprodorMarka Jankovića, u kome je dvaput imao priliku da šutne (a nije), neprecizan udarac densokrilonog veziste posle akcije Nemanje Mihajlovića i izbijena lopta na gol-liniji posle pokušaja glavom Lazara Ćirkovića sve su što je Partizan stvorio do pauze. Premalo.

Nije se ni „Real sa Nišave“ pretrgao. Nije, ruku na srce, mogao pored vrlo dobro organizovane odbrane gostiju, međutim, i ona je u pojedinim trenucima ilustrovala koliko je utakmica napeta, pa su Vulićević i Leonardo morali da izbacuju lopte u korner iz peterca, posle pokušaja Nemanje Kojića i Saše Stojanovića. Upravo je pomenuti Kojićnajviše mučio bivši klub, ali daleko od gola, te prave opasnosti po Nemanju Stevanovićanije bilo. Uprkos dve-tri vrlo lepe akcije domaćina u polju, tek da kapiten Aleksandar Jovanović i iskusni Stojanović pokažu kako umeju da „zarolaju“ loptu. Bez efekta.

Radničkom je čast spasao rezervista Dušan Živković, efektnim golom pred kraj, kad je sve već bilo rešeno. Nedovoljno da pokvari žuru Grobara u Nišu, koji su skandirali Marku Nikoliću i pustili glas pesmom: „Slaviće se titula“.

SUPERLIGA SRBIJE, 36. KOLO

Radnički – Partizan 1:3 (0:0)
/Dušan Živković 85 – Leonardo 55, Đurđević 58, 78/

Niš; Stadion Čair; Gledalaca: 15.000; Sudija: Zoran Široki (Smederevo); Žuti kartoni: (Radnički), Ćirković, Tavamba (Partizan)

RADNIČKI: Zogović – Petrović, Bulatović, Živković, Stanković – Arsić, Tomić – Jovanović (od 78. Živković), Stojanović (od 66. Popara), Travančić (od 72. Mrkić) – Kojić. Trener: Milan Rastavac.

PARTIZAN: Stevanović – Vulićević, Milenković, Ćirković, Miletić – Jevtović, Kosović – Janković (od 84. Radin), Leonardo, Mihajlović (od 77. Đuričković) – Đurđević (od 82. Tavamba). Trener: Radoje Smiljanić.

Crveno-beli su tako zadržali teoretsku šansu da odbrane titulu, pošto im pred poslednje kolo večiti rival Partizan beži tri boda.

Crno-beli su, s druge strane, bili ubedljivi na gostovanju niškom Radničkom na Čairu (3:1), pa će im za 27. titulu biti dovoljan i bod protiv lučanske Mladosti u nedelju.

Zvezda će u isto vreme igrati protiv Nišlija kod kuće, a u slučaju trijumfa, odnosno poraza Partizana odbraniće šampionski pehar jer su bili bolje plasirani u regularnom toku nacionalnog šampionata.

Ekipa Boška Đurovskog povela je u 39. minutu iz penala, precizan je bio Gelor Kanga, a već tada je praktično rešeno pitanje pobednika. Štoper domaćih Derek Kornelijus isključen je jer je loptu u kaznenom zaustavio rukom, pošto je prethodno zbog obaranja Nemanje Milića sa dve ruke zaradio prvi žuti karton.

Neposredno pred vodeći pogodak gostiju, Eliomar je propustio sjajnu priliku da domaće dovede u vođstvo, pogodivši spoljni deo mreže Damira Kahrimana. Zvezda je nastavila da koristi situacija na terenu, ali je tek u 77. minutu Mičel Donald najavio siguran trijumf svog tima.

Konačan rezutlat postavio je Ričmond Boaći iz novog penala, ponovo posle igre rukom odbane Javora, u 87. minutu.

U međuvremenu, odigrani su svi mečevi plej-aut zone posle kojih smo saznali da Rad ostaje Superligaš, odnosno da Novi Pazar ispada. Preostalo je da u nedelju saznamo ko će još u Prvu ligu Srbije – Borac iz Čačka ili Metalac iz Gornjeg Milanovca.

Tanka šampionska nada fudbalera, stručnog štaba i navijača Crvene zvezde živeće još nekoliko dana! Teško da će se neko od odgovornih sa crveno-bele strane Topčiderskog brda uhvatiti za nju, ali je teorija jedini saveznik ekipe Boška Đurovskog uoči poslednjeg prvenstvenog kola. Crvena zvezda je slavila u Ivanjici (3:0), ali ako ne bude preokreta u lučanskog kola u Humskoj ovaj trimjumf kluba sa Marakane imaće prefiks Pirovog.

Zvezda je odradila posao. Mada se tokom drugog poluvremena, posle golova u Nišu, na licima crveno-belih očitavala nervoza. Povremeno i bes. Jasno je i njima bilo da im šampionski pehar klizi iz obe ruke… Tako da će malo ko pamtiti da je Crvena zvezda stadion Kraj Moravice pokorila zahvaljujući pogotku Gelora Kange iz jedanesterca i potom udarcem glavom Mičela Donalda.

A još manje će pamtiti promašene šanse i ne baš plodonosna inicijativa Crvene zvezde.

Sa jednim uvetom uperenim ka Nišu fudbaleri Crvene zvezde su po kratkom postupku želeli da prelome utakmicu, ali su naišli na tvrdo. Ekipa Srđana Vasiljevića je dobro stajala na terenu i imala prvu veliku priliku. Kreator je bio Eliomar koji je „složio“ Anđelkovića, ali je u 13.minutu šutirao pored gola. Bio je to signal za crveno-bele da pojačaju ritam. Nije bilo brzine i agresije, ali jeste beskonačne inicijative.

Šef stručnog štaba gostiju Boško Đurovski odlučio se da u prvu postavu uvrsti Milića i uperi ga sa Markom Petkovićem na desnoj strani. Zvezda je najviše pretila preko tog boka. Desni bek crveno-belih je tako sredinom prvog poluvremena nanizao nekoliko čuvara kao ražnjiće, alu je Đogatović uspeo da mu ukrade remek delo. Pokušavali suDonald sa distance, povremeno Boaći i Kanga, ali Javor je uspeo da neutrališe sve napade koji su mirisali na opasnost. Ipak, u 38.minutu Petković je ponovo pobegao po desnoj strani, prebacio loptu u peterac, a trzaj rukom Austina arbitar Danilo Grujić je okarakterisao je kao penal. Siguran realizator je bio Gelor Kanga.

Defanzivac Javora je u tom trenutku dobio i drugi žuti karton. Sasvim je razmuljivo što domaćin posle toga nije bio konkurentan, iako je imao samo gol zaostatka. Ler vožnja Crvene zvezde bila je dovoljna za pobedu bez ukusa i mirisa.

Gosti su imali nekoliko odličnih situacija da mirnije uđu u finiš. Srđan Plavšić je pogodio stativu,zanimljivo je da je debi zabeležio mladi napadač Vanja Vučićević, a tačku je stavio Mičel Donald na asistenciju Ristića.

Tada je bilo jasno da će Zvezda slaviti, a do kraja meča Boaći je popravio svoj učinak i zabeležio deveti prvenstveni pogodak. Poput Kange i on je to uradio iz penala.

JAVOR – CRVENA ZVEZDA 0:3 (0:1)

/Kanga 38 pen, Donald 77, Boaći 87 pen/

Stadion: Kraj Moravice

Gledalaca: 2000

Sudija: Danilo Grujić

Crveni karton: Austin (Javor) 39.minut

JAVOR (4-5-1): Đogatović – Terzić, Karišik, Kolaković, Amanović – Eliomar, Austin, Mitošević, Sević, Tripković – Milanović.

CRVENA ZVEZDA (4-2-3-1): Kahriman – Petković, Frimpong, Luković, Anđelković, Le Talek, Donald, Plavšić (od 71. Vučićević), Kanga, Milić (od 55. Milića) – Boaći.

Iz Lučana u EVROPU: Istorijski uspeh Mladosti! Golom iz penala u 90. minutu, ekipa Nenada Milovanovića pobedila Napredak 3:2 i izborila izlazak u evropske kvalifikacije na leto! Radnički i Kruševljani izgubili i teoretsku šansu.

Mladost iz Lučana ide u Evropu!

Klub iz centralne Srbije ispisao je ove srede najznačajniju stranicu svoje istorije, osvojivši najvažnija tri boda ove sezone:

MLADOST LUČANI – NAPREDAK 3:2 (1:1)

Ekipa Nenada Milovanovića tri puta je vodila, a Kruševljani su imali snagu za dva izjednačenja. Međutim, ne i za treće, jer su Lučanci uoči nadoknade vremena drugi put večeras pogodili sa kreča i postavili konačan rezultat.

Takvim epilogom, iz trke za četvrto mesto i plasman u Evropu ispali su upravo Napredak, ali i Radnički, koji je u Nišu izgubio od Partizana.

Lučanci će u poslednjem kolu gostovati crno-belima bez rezultatskog imperativa, s obzirom na to da su svoj zadatak uradili večeras, na svom stadionu, koji će posle 65 godina klupske istorije slaviti izlazak na evropsku scenu.

Tim rezultatom, ozvaničeno je da će Srbiju u Evropi predstavljati Partizan, Crvena zvezda, Vojvodina i Mladost, koja je iskoristila činjenicu da će osvajač Kupa biti jedan od tri prvoplasirana tima na tabeli.

Istovremeno, Vojvodina je na stadionu Voždovca ostvarila i 21. prvenstvenu pobedu (2:0), golovima Dušana Jovančića i Nikole Trujića. „Lale“ u dobrom raspoloženju privode kraju sezonu u kojoj su ponovo bili prvi uz bok „večitima“ i u kojoj su produžili kontinuitet izlaska u Evropu.